vitamín D

Mezi nejdůležitější zdroje vitamínu D pro psy i kočky patří dvě látky a to ergokalciferol (vitamín D2) a cholekalciferol (vitamín D3). 
Nejznámější funkcí vitamínu D je jeho význam při regulaci vápníku a fosforu v krevní plazmě, kdy svou činností ovlivňuje míru vstřebávání těchto minerálů z tenkého střeva. Při nedostatku vápníků v potravě stimuluje také jeho uvolňování z kostí. Významnou roli proto hraje zejména v období růstu zvířat. U psů i koček si dospělá zvířata jsou schopny pokrýt svou potřebu vitamínu D vlastní syntézou z tukových vrstev kůže za účasti UV záření. Požadavky na jeho přísun potravou jsou proto velmi malé. Kočky mají na přísun tohoto vitamínu jen velmi malé nároky i v období růstu a to za předpokladu, že jsou krmené dietou s odpovídajícím poměrem vápníku a fosforu.

Nedostatek vitamínu D způsobuje křivici, příklady z vývoje člověka naleznete zde: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/krivice-rachitida-priznaky-priciny-a-lecba/

Jeho nadbytek může ale zvíře i usmrtit. Jsou známy případy dlouhodobého doplňování krmné dávky vitamínem D rybím tukem.  Následkem vysokých dávek vitamínu D dochází k tzv kalcifikaci měkkých tkání - ukládáním vápníků do měkkých tkání zvířete (kalcifikace plic, jater a žaludku, stěny střev). Orgány se tak stanou nefunkčními  a zvíře uhyne nebo musí být utraceno. 
Mohou se objevit deformace čelisti a zubů.

Určitě nedoplňujte vitamín D do průmyslově sestavených krmiv.

Přírodními zdroji vitamínu D jsou mořské ryby (losos, tuňák, makrela), vejce, mléko a mléčné výrobky, hovězí játra, na slunci sušené houby šitake apod.