Dobrý den,
máme doma 3 měsíční štěně plemene velškorgi a vybírám pro ně dobré granule. Na výstavě v Brně jsem si vzala nějaké vzorky krmiva a začala jsem je studovat a zjistila jsem, že i superprémivá krmiva obsahují chlorid sodný, tedy kuchyňskou sůl. Tohle by přece v krmivu nemělo vůbec být nebo co to tam dělá? V některých krmivech byl i chlorid draselný. Jde o dochucení krmiva? Kolik by takhle malé štěně mělo vůbec mít sodíku v krmivu?
Děkuji.
Marcela P.
Dobrý den Marcelo,
v krmivech pro psy se obvykle používá krmná sůl, ne sůl kuchyňská. Krmná sůl je sůl bez přídavku jódu a antihrudkujících látek, která je určená speciálně pro zvířata. Krmná sůl může obsahovat i příměsi různých minerálů. Pro zvířata jsou minerály v doporučených dávkách nezbytné.
Chlorid sodný je v krmivu nejčastěji se vyskytujícím zdrojem sodíku a chlóru.
Chlorid draselný je v krmivu nejčastěji se vyskytujícím zdrojem draslíku (a chlóru).
Chlorid draselný se v některých krmivech používá jako náhrada chloridu sodného, pokud je třeba vyrobit krmivo s nižším obsahem sodíku.
Doporučená dávka sodíku pro rostoucí štěně se může lišit podle jeho individuálních potřeb, Podle National Research Council (NRC) je doporučený denní příjem sodíku pro štěně ve věku 14 týdnů a starší přibližně 550 mg na 1000 kcal energie krmiva.
Pokud byste chtěla porovnávat více druhů krmiv co do obsahu sodíku tak je třeba mít na paměti, že množství přijatého sodíku se odvíjí od dávkování krmiva.
Výrobce ale obsah sodíku v krmivu není povinný uvádět.
Sodík obsažený v krmivu nemusí být pouze z krmné soli, může se v krmivu vyskytovat jako přirozená součást vstupních surovin.
V přírodě je zdrojem sodíku a dalších minerálů pro psovité šelmy krev a tělní tekutiny ulovené kořisti.
I zde se, v tomto přírodním zdroji, se vyskytuje sodík ve formě choridu sodného.
Ing. Yvona Rumpíková