"Dobrý den, Pro svou fenku bulteriéra, která málo a špatně žere a je velmi štíhlá ( je zdravá,
vyšetřená od veterináře ) uvažuji koupit granule Orijen. Doslechla jsem se ale, že krmivo, které má
procento bílkovin vyšší než 27 je velká zátěž pro ledviny, pokud pes krmivo opravdu nespálí.
Jenže mnoho veterinářů radí krmit pro zvýšení váhy zátěžovými granulemi. Jak to
tedy je? Fenka má necelých 14 měsíců a zátěž má v týdnu spíš normální ( 1-2 hod vycházky s druhou
fenkou a 1/4 hodiny výcvik ) o víkendech zvýšenou. Mám ještě jednu fenku bulteriéra, 7 měsíční, tu
bych samozřejmě chtěla krmit stejně, bojím se ale, jestli nebude příliš tloustnout. Pokud je krmivo
tak koncentrované, bude se dávat méně a ona bude mít hlad. Je zvyklá na větší objem krmení, kvůli té
co nežere večeře vařím a vařené stravy je samozřejmě na objem víc. Nebylo by vhodné jí granule
Orijen smíchat s nějakými, ne tak koncentrovanými? Ev.s jakými?"
Děkuji za názor. Eva
Dobrý den Evo,
deklaraci bílkovin nelze posuzovat bez přihlédnutí k surovinovému složení krmiva a pro jejich příjem je rozhodující také hladina energie v krmivu. Krmivo, které na první pohled vypadá vysoce koncentrovaně ve své podstatě koncentrovaným nemusí být, když víte, jak se na to podívat. Je to trochu složitější, ale věc se má následovně: když budete chtít porovnávat jednotlivá krmiva nebo koncentraci některých složek v nich musíte brát v úvahu množství vody, které obsahují – to je pravidlo číslo jedna. Pravidlo číslo dvě je to, že krmivo není homogenní (stejnorodá) směs jedné a určité látky, ale jedná se o směs několikero druhů surovin s různou koncentrací živin s různou využitelností.
Zpět k pravidlu č. 1: představte si vedle sebe hovězí maso a drůbeží moučku. Svalovina obsahuje v průměru kolem 80% vody, drůbeží moučka kolem 10%. Když by jste chtěla porovnávat koncentraci živin v tomto stavu, zdála by se Vám moučka oproti svalovině vysoce koncentrovaným krmivem. Obsah dusíkatých látek v ní (dusíkaté látky (N-látky) jsou chovatelskou veřejností vnímány jako bílkoviny v krmivu, ale udávaná bílkovina v krmivu je laboratorně stanovená hodnotu dusíkatých látek vynásobená koeficientem, který je dán) se pohybuje kolem 60%. Syrové hovězí maso má dusíkatých látek v tomto stavu 20.3% (vařené 15.7%). Porovnávala by jste neporovnatelné. Proto, aby jste mohla porovnat obě suroviny, musíte sjednotit obsah vody. Protože, to, co má vyšší obsah vody je „naředěné" a jeví se Vám jako méně koncentrované. Dělá se to tak, že se obě suroviny laicky řečeno - vody zbaví a koncentrace látek se stanovuje v tzv. 100% sušině (surovina s nulovým obsahem vody). Hovězí maso nám rázem poskočí na 51.4%, drůbeží moučka z 60% na 64.5%. Vidíte ten rozdíl?
Další otázkou je skladba těchto dusíkatých látek a jejich využitelnost živočišným druhem, kterému jsou zkrmovány. Samotné udávané procentu ještě neznamená, že je v tomto obsahu využito.
K pravidlu č. 2: představte si drůbeží moučku namíchanou půl na půl s pšeničným šrotem. Pšeničný šrot má kolem 16-18% dusíkatých látek. Výsledná deklarace takto vzniklé směsi je kolem 41% N-látek. Při výrobě granulovaných krmiv se míchá x-komponentů různého obsahu dusíkatých látek dohromady. Výsledkem je naředění jejich obsahu. Představte si drůbeží moučku smíchanou s ovocem a zeleninou, které mají podíl N-látek téměř zanedbatelný. Výsledná koncentrace N-látek se bude velmi blížit koncentraci drůbeží moučky.
Vařené stravy je na objem víc, vzhledem k tomu, že obsahuje vyšší podíl vody. Jednoduchá rada: před zkrmením granule namočte a nechte vlhkost natáhnout. Rozdíl v objemu krmné dávky se téměř vyrovná.
Ano, může se stát, že se pes zasytí fyziologicky, ale ne mechanicky. Více zde: https://www.mujpes.cz/blog/co-je-to-hlad--jak-pejsek-pozna--kdy-ma-dost--mujpes-cz/. Ale granule dvojí značky bych nemíchala. Většinou pes reaguje průjmem, suroviny jsou zpracovány různými výrobními postupy.
Pokud bych se měla rozhodnout ve Vaší situaci, směřovala bych výběr krmiva do širšího spektra živočišné bílkoviny postavené na tmavých masech (zvěřina, konina, jehně, hovězí) a vyšší obsah živočišného tuku. Dobrým příkladem vhodného krmiva pro upravení hmotnosti psa, který je jinak v pořádku by mohla být např. receptura krmiva https://www.mujpes.cz/acana-classic-red/?variantId=50910. U krmiva Orijen by to byla receptura: https://www.mujpes.cz/orijen-regional-red-dog/.
Hezký den
Yvona Rumpíková