Dobry den,
mame madarskeho ohare, ktery jiz od malicka moc dobre neprospiva. Je mu 16 mesicu a vazi 22 kg, je strasne hubeny, lezou mu zebra, pater i kycle. Na veterine jsme vesmes porad a uz nevime co dal, rada bych tedy i Vase posouzeni. Asi v pul roce mel prujem, tak jsme navstivili lekare, ktery po rozboru krve stanovil, ze ma nedovinutou slinivku a ze musine prejit na dietu. Predtim jsme krmili granule pro stenata Proplan. Presli jsme na granule Specific i/d a davali 3x denne Pankreolan po dobu asi 14 dnu, pastu Probican a prvni 3dny dostaval jeste Kaomicin. Potize se trochu zlepsily, ale vudec po tom zradle neprispival. Na tomto zradle byl asi 3 mesice, na kontrolach nam bylo receno ze se to zlepsi a pes hubl a pak jsme presli zase na Proplan. Trosku se zacal spravovat, ale nebylo to furt dobre, jeho vykaly byly nekdy ridci a zlute. V unoru dostal nakou uzenou slachu a do rana mel strasny prujem, ze to ani nevydrzel a udelal to doma,byla to spis jenom zlutozelena voda. Navstivili jsme lekare a jiz jineho. Sdelili jsme nase predchozi problemy, doktorka nam zdelila, ze z rozboru krve nelze poznat zakrnelou slinivku, ze pouze pokud je tam zanet, jsou hodnoty zmenene a udelala psovi ultrazvuk, slinivku ma normalni, ale ze mu spatne pracuje. Byl na diete ryze a varene kure asi necely mesic, mel zase pastu Probican a Kaomicin. V tu dobu mel vykaly v poradku a tak jsme se vratili ke granulim. Pri jeho potizich se zazivanim jsme krmili 3x denne. Ze zacatku to slo, ale pak zase rano dobrej bobek, v poledne ridci a vecer ridke i zlute, vypadolo to, ze jsou to jen rozlozene granule, ale nestravene. V zari mu delali dalsi rozbor krve, kde mel zvysenou hladinu vapniku a ultrazvuk, slinivka dobra, ale zvetsene zlucovody. Doslal leky Wobenzym, 1 tyden 3x 3 tablety a 2 mesice 3x 1. Po prvnim tydnu s leky jsme presli na granule pro dospele psi. Po male davce pridane do stenecich granuli se znovu pres noc po... a jeste zvracel. Znova veterina, vysadit prasky, dieta ryze, kure, Kaomicin a injekce Binscopan, druhy den injekce vit. Duphofral a leky Pancreolan a simepar. Po tydnu zase Duphofral, krev. rozbor na jatra, hladiny v poradku. Nove granule Hills i/d. Do ryze jsme pridali 1/10 granuli cca 30 g rozlozeno na 3x a do rana zase spoust a prujnove louze vsude. Tak je zase na ryzi, masu a pridali jsme kolinka, aby to bylo vyzivnejsi, pes je hubenej jak lunt a zase jdeme na veterinu co dal, kdyz nestravil granule. Ted nema prujem, sice to neni moc pevne konzistence, ale jde to. Porad bere Pancreolan a Simepar.
Obracime se na Vas s prosbou co dal, zmenit veterinare, krmit jako kdysi varenou stravou - ryze,maso, kolinka, zelenina...
Je to takove slohove cviceni o nase psovi chabrusovi, ale pokud budete mit cas se nam ozvat a poradit, budeme moc radi.
Moc dekujeme za moznosti teto poradny a bubeme se tesit na odpoved.
Irena a Lukas
Dobrý den Ireno, dobrý den Lukáši,
základním problémem je povaha dotazu. Dotaz je spíše povahy veterinární, má odbornost je povahy zootechnické. Ale - zkusím Vám napsat, co o daném problému vím, nicméně nepředpokládám, že by vám to výrazně pomohlo.
Exokrinní pankreatická insuficience může být zapříčiněna různými příčinami, výsledek je týž – slinivka má sníženou schopnost vylučovat trávící enzymy a vede to ke špatnému trávení a nízké využitelnosti krmiva. I přes podávaný objem byť vysoce kvalitního krmiva je pes hubený, většinou má také nižší kvalitu srsti. Slabě natrávené krmivo zůstává ve střevě a zadržuje tekutinu. Zhoršené trávení tuků způsobuje charakteristický zápach a vzhled výkalů.
Diagnostika se provádí vyšetřením trusu a krevního séra. V případě, že byla potvrzena diagnóza, nasazuje se dieta a doplňují se chybějící trávící enzymy.
Slinivkové diety jsou postaveny na vysoce stravitelné bílkovině se sníženým obsahem tuku s dotací energie ve formě cukru. Mají také zvýšený obsah vlákniny (podpora peristaltiky střev) a celkově zvýšený obsah vitamínů a minerálních látek. Náprava stavu organismu po nasazení diety je velmi pozvolná. I přes její zkrmování je nutné podávání náhradních trávících enzymů majitelem psa a to po jeho celý další život. Dávkování krmiva musíte upravit podle momentální kondice. Dávku krmiva nelze navyšovat. Každé krmení většího množství krmiva představuje pro slinivku zátěž. Krmivo se proto rozděluje na menší dávky 3-5x denně. Jestliže je zvíře opravdu nemocné, nedoporučuje se klinickou dietu nahradit komerčním krmivem a to ani kvalitní značky.
Podle Vašeho popisu z pohledu techniky krmení dále vidím chybu ve snaze kombinovat granule s vařenou stravou v jedné krmné dávce. Zkuste granule krmit zvlášť. Rozdělte dávku krmiva na několik (3-4x denně) menších. V případě, že střídáte granule a vařenou stravu, střídejte ji v pravidelných časových intervalech, např. granule dávejte jen přes den, vařenou stravu jen večer. S přechodem na granule začněte od malého množství. Enzymy užívejte podle pokynu veterinárního lékaře, měly by se podávat v čase příjmu krmiva. Je třeba dodržovat pravidelný čas podávání krmiva. tzn. rozvrhnout si krmení např. na 6:00, 10:00, 14:00 a 18:00 a tento rozpis dodržovat.
K té šlaše v únoru – Váš pes není enzymaticky vybaven na trávení podobných dobrot. Veškeré jiné krmivo než krmivo s vysokou biologickou hodnotou a s nízkým obsahem tuku je pro něj nepřijatelné, proto mu jej ani nedávejte. Nebezpečí představují i různé pozřené zbytky během vycházky.
K různým značkám klinických diet: i když jsou klinické diety zaměřené na určitý zdravotní problém na stejném principu, je každá z nich surovinovým složením jiná. Je to stejné jako u každého jiného granulovaného krmiva, nebála bych se jich vyzkoušet více druhů. U nás je nabídka klinických diet zaměřených na slinivku zpracována např. ZDE: https://www.mujpes.cz/traveni-slinivka-streva/strana-2/ a když si ji projdete, uvidíte, že se opravdu krmiva liší.
Malé pejsky je možné krmit i konzervami nebo paštikami, u velkých plemen bych dlouhodobě krmila konzervou slinivkové diety vzhledem k její ceně až ve chvíli, kdy bych vyhrála ve sportce :-(( To byl pokus o žert :-)
Celý systém krmení psa s postiženou slinivkou je poměrně časově i finančně náročný. Vyžaduje pravidelnost a důslednost a nezastírám, že z praxe vím o pár zvířatech, do kterých majitel vše potřebné odmítl investovat a tato zvířata mezi námi už nejsou. Jednalo se o zejména pracovní plemena psů, kteří byli předurčeni ke služebnímu výcviku nebo sportovnímu využití. Onemocnění slinivky podobnou zátěž vylučuje.
K vařené stravě – podle mého názoru nejste sto tímto způsobem zabezpečit výživu postiženého zvířete, ale můžete to zkusit. Pro zdravá zvířata existují tzv. normy, podle kterých se na základě známého složení podávaného krmiva dá vypočítat jeho optimální množství a poměr v něm obsažených komponent. Normy pro nemocná zvířata jsou výrobním tajemstvím výrobců klinických diet a nevím v současné době o tom, že by byla veřejně přístupná. Nemám zdroj informací.
Obecně se doporučuje nízkotučná strava se sníženým obsahem kvalitních bílkovin a lehce stravitelné sacharidy (to je ta rýže, na které se vám stabilizuje). Náhradou rýže mohou být obilné vločky (ovesné, žitné, pohankové apod.), vždy rozvařené do kaše. U ovesných vloček je třeba se mít na pozoru před vyšším obsahem fosforu.
Alternativou by mohla být dieta pro slinivkáře v systému krmení BARF, ale i syrová zelenina může být pro slinivku zátěží. Osobně bych zeleninu určitě minimálně rozmixovala, když už ne spařila, abych maximálně zvýšila její stravitelnost.
V BARF systému se pro slinivkáře doporučuje následující složení krmné dávky: celkový objem krmné dávky 2-3% ideální hmotnosti zvířete. Z tohoto objemu: 40-50% masa, 20-30% kostí, 30-40% přílohy. Z přílohy 15-20% zeleniny, zbytek příloh z dobře rozvařené obilné přílohoviny nebo vařené brambory. (Kateřina Novosádová, BARF, nakladetelství PLOT, rok vydání 2011).
V knize autor neuvádí způsob zkrmení kostí. Můj osobní názor je ten, že kosti by se měly zkrmovat syrové, ideálně mleté kuřecí skelety. Ty jsou např. v produktu Drůběží maso mleté.
V krmné dávce tedy budete kombinovat syrovou a vařenou stravu.
Stejně jako u granulí, rozložit krmení na 4-5x denně. Pokud by pes reagoval stabilizací úbytku na hmotnosti a měl formovanou stolici, mohli byste zkusit krmit 4x, později 3x denně. V případě, že se rozhodí, vrátit se o krok zpět.
V podstatě se již nejedná o BARF. Syrové maso se vaří, aby se zvýšila jeho stravitelnost, stejně jako obilovina. Až v případě, že je pes stabilizovaný, může se zkoušet přes maso tzv. "zavřené" přejít na maso syrové. Pojem "zavřené maso" označuje syrové maso, které se vhazuje do vroucí vody, plotna se vypne a nechá se dojet. Maso se na povrchu jeví jako vařené, po rozkrojení uvidíte, že je uvnitř syrové.
Masitou část stravy (maso) bych podávala z důvodu vyšší stravitelnosti a tím nižší zátěže na slinivku v mletém stavu.
V jmenované knize naleznete i doporučené doplňky při onemocnění slinivkou (pangamin, spirulina, echinacea, drcený kmín, NutriDrinky, bylinky), doporučené druhy mas pro sestavené krmné dávky (kuřecí, králičí, krůtí, telecí, libové hovězí a vepřové, netučné ryby) a doporučené druhy ovoce a zeleniny.
K zajímavým momentům patří zmínka, že je třeba zeleninu i ovoce před zkrmením zbavit jadérek a slupek a nekombinovat je v jednom krmení.
Podle doporučených rozpisů v této této knize jsem před časem zkoušela pro psa, který vážil 30kg, spočítat ledvinovou dietu a přes počáteční snahu jsme nakonec přecházeli z důvodu rychlé ztráty hmotnosti na komerčně vyráběnou směs, na které byl mnohem lepší a stabilizoval se. Proto jsem mírně skeptická, zda to jako celek bude fungovat, ale jak jsem psala již výše, můžete to zkusit.
Jsou i zkušenosti se zkrmováním slinivky břišní z vepřů, které do potravy psům nebo i kočkám dodávají chybějící enzymy pro trávení potravy. Problém je ale ten, že hodnota enzymů kolísá podle stavu poraženého zvířete a odezva na její podávání může být proto různá. Slinivka se psům zkrmuje v syrovém stavu.
Alternativou ke zkrmování syrové slinivky je podávání komerčních preparátů, které slinivku v její funkci zastoupí. Ale to už děláte.
S pozdravem
Yvona Rumpíková
Aktualizováno 8/2024