Dobrý den, mám howavarta, je to už starší fena, méně se pohybuje a za poslední půl rok přibrala na váze. Přemýšlím o granulích light, ale nevím které vybrat, ráda bych aby obsahovaly i složky na klouby. Poradíte mi nějaké? Děkuji, Ivana.
Dobrý den Ivano,
obecné pravidlo pro udržení hmotnosti jedince (jak člověka, tak psa) je ustanovení rovnováhy mezi příjmem a výdejem. Příjem představuje krmná dávka psa za den, spotřebu (výdej) lze rozdělit na více dílčích částí. Přijatá energie a živiny se spotřebovávají na záchovu organismu jako takového, dále na jeho růst, pohyb a reprodukci.
Ke granulovanému krmivu typu Light nebo spíše nejdříve k energii. Diety typu Light mají bílkovinu a tuk zpravidla deklarovanou v nižších hodnotách než je běžné u krmiv určené pro dospělé psy v běžné zátěži a mírně zvýšenou hodnotu vlákniny - to je složka stravy, která mechanicky plní trávicí trakt, ale nemá vysokou výživou hodnotu. To je jeden typ nabízeného krmiva na trhu. Druhým typem krmiva je krmivo s nižším obsahem tuku, ale vyšší hladinou bílkoviny - výrobci říkají - pro zachování svalové hmoty. Celková hodnota energie v krmivu je ale tvořena ještě jednou složkou - cukry, označují se odborně jako bezdusíkaté látky výtažkové, ale ty nejsou zpravidla deklarovány ve složení krmiva. Při výběru vhodného krmiva pro redukci hmotnosti je tedy třeba lépe sledovat spíše obsah metabolizovatelné energie krmiva (zkratka ME), která má vyšší vypovídající hodnotu o energetické hodnotě krmiva jako takového než jen pouhé deklarace bílkovina/tuk. ME se vypočítává ze všech tří složek: bílkoviny, tuku i cukrů.
Tuk je nejkoncentrovanějším zdrojem energie, proto výběr gran.krmiva se sníženým obsahem tuku je adekvátní k problému, který řešíte. Zdrojem energie se za určitých okolností může stát i bílkovina, je to zdroj energie, který však organismus užívá v krajní nouzi a v případě chybějícího jiného zdroje. Dlouhodobě není vhodný, vede k vyšší zátěži ledvin.
K výběru. Velmi nerada doporučuji přímo značku krmiva. Každá má svá specifika, své výhody a nevýhody. Za určité vodítko při výběru krmiva bych považovala posouzení zdroje bílkoviny (spíš se kloním ke krmivům s více zdroji než ke krmivu postaveném pouze na jedné bílkovině), s organickou formou dotace minerálních látek (cheláty), podívám se na deklarace bílkoviny a tuku. Dalším vodítkem je způsob konzervace krmiva, ten ale nemusí být deklarován. Záleží také, jakou značku krmiva Vám bude pes ochoten přijímat. Pes se 1x týdně ve stejnou dobu váží a posuzují se přijatá opatření. Celková krmná dávka se krmí na cílovou hmotnost, ne na hmotnost aktuální.
V případě kloubních problémů nebo jako prevence proti nástupu problémy s klouby bývá obvyklé nasadit tzv. udržovací kůru vícesložkovým preparátem na klouby 2 x ročně po dobu minimálně 8 týdnů.
Doporučuji nespoléhat se na obsah "kloubních látek" v granulovanám krmivu, jejich obsah by podle mého názoru neměl být kritériem pro volbu krmiva, je velmi nízký a koncentrace látek není v účinné hladině.
Light dieta je jednostranné řešení strany příjmu, je zapotřebí zamyslet se také za podpory Light diety nad stranou výdeje. Zkuste úměrně zdravotnímu stavu zvyšovat pohybovou zátěž. Pokud fenka nezvládá delší vycházky, běžte několikrát na vycházku kratší apod.
Snad to dobře dopadne.
Ing. Yvona Rumpíková