Psi, kočka, nebo kůň je z pohledu zákona zvířetem v zájmovém chovu a pojem zájmový chov předpokládá vytvoření úzké vazby člověka se zvířetem v průběhu jeho života.
Dává nám zákon možnost se s ním i důstojně rozloučit, když nadejde jeho čas?
Můžete ho někam legálně zakopat?
Za jakých podmínek a kam? Nebo zbývá jen možnost kremace případně kafilerie?
Zvířetem v zájmovém chovu se rozumí zvíře, které náleží k druhům, které jsou běžně živeny a drženy lidmi pro jiné než hospodářské účely, nikoliv však konzumovány.
Veterinární zákon umožňuje chovateli na vlastním pozemku zahrabání (pohřbení) vlastního zvířete v zájmovém chovu, například psa nebo kočky, za podmínky, že zvíře neuhynulo na nebezpečnou nákazu nebo nebylo na nějakou nákazu podezřelé. Doma na zahradě si tak lidé mohou kromě svého psa nebo kočky pohřbít například i fretku nebo králíka chovaného jako mazlíčka. Způsob uložení zvířete je dán. Jeho tělo se označuje odborně pojmem kadaver.
VYHLÁŠKA 82/2014 Sb. o kadaverech zvířat v zájmovém chovu
Veterinární a hygienické požadavky pro místo určené pro ukládání kadaverů zvířat v zájmovém chovu jsou následující:
(1) Na místo určené pro ukládání kadaverů zvířat v zájmovém chovu lze uložit pouze kadaver zvířete v zájmovém chovu, a to na tlecí dobu minimálně 10 let.
(2) Místo určené pro ukládání kadaverů zvířat v zájmovém chovu nesmí kontaminovat vodní zdroj2) a musí být vzdáleno od
a) vodního zdroje2) nejméně 200 m,
b) nejbližší stavby pro bydlení nebo pro rodinnou rekreaci3) a pozemní komunikace4), s výjimkou příjezdové pozemní komunikace, nejméně 100 m a
c) hranice sousedního pozemku nejméně 50 m.
(3) Velikost výkopu musí odpovídat velikosti těla ukládaného kadaveru zvířete v zájmovém chovu. Do výkopu lze uložit kadaver zvířete v zájmovém chovu, pokud se na dně výkopu neobjeví podzemní voda. Je-li kadáver zvířete v zájmovém chovu ukládán do výkopu v obalu, musí být obal v půdě rozložitelný a nesmí poškozovat životní prostředí. Kadaver zvířete v zájmovém chovu musí být ošetřen nehašeným vápnem nebo jiným vhodným desinfekčním prostředkem a následně zasypán vrstvou zkypřené zeminy ve výši nejméně 50 cm do úrovně terénu, v případě kadaveru zvířete v zájmovém chovu o hmotnosti vyšší než 100 kg ve výši nejméně 100 cm do úrovně terénu.
(4) Každé jednotlivé místo uloženého kadaveru zvířete v zájmovém chovu musí být nezaměnitelně označeno s vyznačením data uložení.
(5) Místo určené pro ukládání kadaverů zvířat v zájmovém chovu musí být zajištěno proti vniknutí zvířat.
Je ale zakázáno pohřbívat hospodářská zvířata jako je prase nebo přežvýkavec (skot, ovce, koza) a zvířata vyžadující zvláštní péči z třídy savců (např. velké šelmy nebo opice). Těla těchto zvířat musí být předána asanačnímu podniku nebo spalovně vedlejších živočišných produktů schválené krajskou veterinární správou anebo v případě zejména exotických zvířat, mohou být ošetřena u registrovaného preparátora.
Zahrabání (pohřební) koňovitých může být provedeno na vlastním pozemku chovatele pouze se souhlasem místně příslušné krajské veterinární správy a za podmínek stanovených Vyhláškou č. 82/2014. Zahrabání koňovitých není možné povolit v oblastech vymezených zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Správní poplatek za vydání souhlasu k pohřbení koně je 100 Kč. Jelikož nelze souhlas vydat „na počkání“, měli by chovatelé koní možnost pohřební vlastních koní na vlastním pozemku řešit ještě za jejich života a v dostatečném časovém předstihu kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.
Zdroj: https://www.svscr.cz/krmiva-
Důstojné rozloučení s milovaným mazlíčkem