Hledat
Euro
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Určování věku psa

  Určování věku psa podle zubů

  Stanovit věk psa podle zubů je možné s větší či menší přesností zhruba do 18-24 měsíců. U staršího psa se může i odborník dopustit značných omylů.

  Budeme vycházet z toho, že pes má ve spodní čelisti (bráno od středu, stejně jako u lidí) tři řežáky, špičák, čtyři premoláry a dva moláry, v horní čelisti tři řežáky, špičák, čtyři premoláry a tři moláry.
  U psa se prořezávají mléčné zuby ve věku 3-6 týdnů. Ve 3-4 týdnech se nejprve objeví v horní a dolní čelisti mléčné špičáky. Součastně s nimi, max. s několikadenním odstupem, se prořezávají mléčné první řezáky v horní a dolní čelisti a nakonec i ostatní řezáky. Vzhledem k tomu, že čelistní kosti rostou a jejich délka se zvětšuje, prořezané mléčné řezáky se od sebe postupně oddalují až do výměny mléčného chrupu, která začíná ve věku 3,5-5 měsíců. Nejprve vypadají mléčné první řezáky, pak druhé řezáky a třetí řezáky, které nahradí větší, mohutnější trvalé řezáky. Všechny mléčné zuby se vymění zhruba ve věku 6 měsíců a trvalý chrup má normální, porcelánově bílou barvu. Špičáky dorůstají do své konečné délky převážně až v 9 měsících věku. Po té době lze spolehlivě posuzovat jenom otření zubů, rozsah tvorby zubního kamene, popř. vypadávání zubů v pozdním věku. Zuby se většinou otírají v tomto pořadí: spodní první řezáky, spodní druhé řezáky, horní první řezáky, horní druhé řezáky. Otírání řezáků začíná v 18 měsících, ukončeno je ve věku 5-6 let. V rozmezí uvedeného údobí posuzujeme věk psa podle stupně opotřebení uvedených řezáků. Na špičácích je možné ve věku 5 let pozorovat určité obroušení hrotu.
  Ve věku 18-24 měsíců se především u malých plemen začíná objevovat větší množství špinavě žlutého až nahnědlého zubního kamene. Větší množství zubního kamene může vést k chybnému určení vyššího věku psa, naopak u zubů bez zubního kamene můžeme i při větším otření považovat psa za mladšího, než ve skutečnosti je.

  do 2 měsíců - prořezávání mléčného chrupu
  3,5 měsíce - prořezávání prvních trvalých řezáků
  6 měsíců - výměna špičáků
  do 18 měsíců - hlavní lalůček styčné plochy prvního řezáku spodní čelisti je otřený
  do 30 měsíců - hlavní lalůčky prvních řezáků v horní a dolní čelisti jsou otřené
  do 3,5 roku - střední lalůčky druhých řezáků v horní čelisti jsou otřené
  do 5,5 roku - střední lalůčky zachované jen na třetích řezáků horní čelisti

  Určování věku podle výskytu šedivých chlupů
  Tuto metodu nelze použít u bílých plemen, ale není spolehlivá ani u barevných psů.
  Místo a intenzita výskytu chlupůnejdříveprůměropožděně
  Ojedinělé šedé chlupy na pyscích a na bradě4,5 roku5,5 roku8 let
  Ojedinělé šedé chlupy vpředu na lících a kolem nosu5,5 roku7 let11 let
  Ojedinělé šedé chlupy na víčkách a očních brvách7 let8 let9,5 roku
  Ojedinělé šedé chlupy na čele6,5 roku9 let 
  Ojedinělé šedé chlupy na hlavě a kolem víček10 letnad 10 let 
  Celá hlava šedivá8 let11 let 

  Šedivění začíná dříve u psů pohybující se ve volné přírodě, u loveckých psů a pracovně vytížených psů. Jedinci některých plemen, především pudl, kokršpaněl a novofundlandský pes, nešedivějí ani ve vysokém věku (nebo jen nepatrně). 

  Průměrný věk psa, který je 10-12 let se může výjimečně až zdvojnásobit. 

  Takže, nyní jen zbývá zavolat svého psa a podívat se, jestli opravdu jeho vzhled odpovídá i jeho věku.

  zdoj: Nemoci psů- Zdeněk Sova

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít