Hledat
Euro
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Poradna - "vyjíždění" po psech

  Po dlouhém rozhodovaní jsem dospěl k názoru, že by nebylo špatné zveřejňovat některé inteligentní dotazy na výcvik psů formou článků, tak aby i ostatní mohli přispět do komentářů. Tudíž tady je první pokus. Tento text mi přišel e-mailem od Majky Šujanové. E-mail autorky zde záměrně neuvádím. Odpovídejte prosím do komentářů.

  ----dopis----
  Mám docela závažný problém. Brok - můj pes, kterého jsem si vzala před 2 lety z útulku - vyjíždí po psech. Na vycházkách to problém není, na volno chodí vždy s náhubkem a na ostatní psy jen imponuje, na vodítku se ho snažím usměrnit povelem "k noze". Když je na volno a chce se prát, tak na něj nesmím sáhnout a jdu raději dál, jakmile bych psa chytla za obojek nebo na něj sáhla hned se začne prát. V takové situaci je docela dobře odvolatelný - když je ale bojovně naladěný i druhý pes přivolání musím opakovat a Brok ke mně couvá. Takže vycházky jakžtakž zvládám. Jsou období kdy lépe, jindy hůř, ale proti tomu co to bylo za horor ze začátku naprostá pohoda. Problém ale mám v tom, že na cvičáku je pes naprosto nepříčetný. Když se chtěl rvát při vycházkách, tak jsem ho na sebe upoutávala pískací hračkou, míčkem a pamlsky - stále jsem to střídala, abych byla pro psa zajímavá, ale na cvičáku to moc nezabírá. Vyjíždí po psech, a nemohu říct zda by se na volno pral, ale myslím že ano. Naštěstí ostatní psovodi mají své psy dobře vychovaný, a tak tam nekazím výcvik. Na cvičáku necvičíme v řadě, cvičíme každý sám (to je pro můj případ asi škoda) a já se snažím zkracovat vzdálenost mezi námi a ostatními psy. Ale pracovat se s ním pořádně nedá. V týdnu cvičím sedni - lehni - vstaň asi na 10 kroků, vysílání psa, odložení ve všech polohách, ale na cvičáku pes tak běsní, že stěží odcvičíme ZM. Stále se snažím psa na sebe upoutávat a když vyjede tak ho vyškubu a někdy ho vyzvednu i do vzduchu aby si uvědomil, že jsem tam taky. Ale obávám se, že to nebyla správná cesta, psa vyškubat. Spíš jsem se měla soustředit na upoutávání psovo pozornosti na mě. Na feny, malé psy a štěňata je milý - i na cvičáku. Jediný co si nesmí malý pes dovolit je štěkat mi pod nohama to po něm pak vyjede, nevím jestli je takový ochránce nebo má jen dobrou záminku. Po obranách, kdy se Brok vyřádí je na druhé psy v klidu. Stále se nevzdávám a doufám, že to spolu zvládneme, ale jestli máte pro mě nějakou radu budu moc ráda. Jinak jsem s Brokem měla problémy ohledně kousání ze strachu, strachu z malých prostorů a s dominancí. Dneska spí (sám od sebe) v koupelně, i když má k dispozici celý byt, když na něj nečekaně sáhnu tak se nic neděje a když ho výjimečně trestám proutkem tak se po mě neožene a nechá si namlátit - nedržím ho, jen mu párkrát přetáhnu zadek a pes drží, asi mu to je dost jedno. Ale s tím jeho chování na cvičáku se pořád nemůžu hnout s místa. Vypozorovala jsem, že když ho víc cvičím je to lepší - asi mě nebere tak vážně jak by měl, ale opravdu budu vděčná za jakoukoli radu.

  Za radu předem děkuji. Majka

  ---- konec dopisu ----

  Moje odpověď je následující:
  Podle toho jak popisujete situaci, bych si nedovolil bez vizuálního kontaktu poradit. Většinou pomůže cukání, ale jak píšete, to nepomáhá. Tudíž zkuste přijed do Brna (KK Zetor Brno), rád Vám poskytnu konzultaci. Pavel Sedlák

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít