Hledat
Euro
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Patterdale teriér

  Toto plemeno pochází z hraniční oblasti hornaté části severní Anglie a jižního Skotska - Lake District. Své jméno získalo podle vesničky Patterdale, která se nachází v oblasti zvané Cumbria. Je to oblast známá svými vysokými a těžko přístupnými kopci, s velkým výskytem lišek. Tyto kopce bývají nazývány nikoliv Hills, ale fells, a proto je tato rasa označována též jako fell teriér, nebo mnohdy úplně jednoduše(zejména v USA) jako "Malý černý pes z Anglie (The Little Black Dog from England). Stručný popis plemene (standard) uvádí, že patterdale teriér byl vyšlechtěn především za účelem norování, tedy již v dávné minulosti jako plemeno norníka, jehož živlem je práce pod zemí, a to i v nejdrsnějších a nejsložitějších podmínkách (například skalní nory), a které je schopno zdolat v noře predátory, kteří jsou mnohdy tři až čtyřikrát těžší, než je samo. První záznamy o tomto plemeni pochází již ze 16. století a oblast jeho výskytu se shoduje s oblastí vzniku plemene Lakeland teriér, které vzniklo později. Patterdale teriéra lze tedy charakterizovat jako jednoho z předků Lakelandů. Na rozdíl od jiných plemen loveckých teriérů používaných v myslivosti je patterdale teriér mimo revír mnohem klidnější, ovladatelnější a také hlavně méně náročný . není agresivní a nevyhledává za každou cenu střety s jinými psy. V honitbě však pracuje s obrovským nasazením, ale přitom s velkým citem pro tuto práci. Exteriér patterdala není nijak zvláštní nebo poutavý. Výhodou se jeví krátká hrubá srst, která se na rozdíl od jiných plemen teriérů nemusí trimovat, přesto zůstává stále pevná, velmi hustá a tvrdá. Skvělým způsobem odolává nepřízni počasí a chrání tak psa nejen před chladem, ale i před vlhkem a případným zraněním, ke kterému při práci psa pod zemí může dojít. Jsou skvělými a neúnavnými aportéry, takže se hodí také pro soutěže agility, flyballu ale třeba i nově se rozvíjejícího coursingu (jsou neuvěřitelně rychlí nejen v pohybu, ale i v rozhodování a přizbůsobení se situaci). K lidem jsou přátelští , někdy i rezervovaní. Většinou dobře hlídají (označí štěknutím neznámého návštěvníka), ale nejsou uštěkaní. K vlastní rodině se chovají s nezměrnou láskou a především milují děti. Velmi dobře se podřizují lidem, takže k výchovným problémům téměř nedochází. Ve vztahu k jiným psům však někteří jedinci bývají výrazně dominantní. Jsou však lehce ovladatelní, takže při správné výchově dobře socializovaného štěněte nevznikají žádné vážné výchovné kolize.

  Zde naleznete foto a standard plemene.


  Z uvedeného přehledu požadavků vyplývá, že se jedná především o psa ryze pracovního, houževnatého, odolného, s vysokým nasazením a vytrvalostí při práci, ochotného pracovat při jakékoli příležitosti a v jakémkoli prostředí.

  Rozšíření PT ve světě: v Evropě, kromě britských ostrovů, Irska a skandinávských zemí (Švédsko, Norsko, Finsko, Dánsko) se s patterdaly setkáme jen zřídka. Jedním z důvodů bude patrně i fakt, že Anglie (jako země původu) dosud nepožádala o oficiální uznání tohoto plemene FCI. Plemeno ale uznal od 1.ledna 1995 United Kennel Club, jakož i některé další kynologické organizace v Evropě. Velkou oblibu si získalo plemeno v USA, kde byl v roce 1993 ustaven příslušný chovatelský klub (The Patterdale Terrier Club of America - PTCA), sdružující všechny nadšené chovatele a majitele tohoto pracovního plemene. Klub má v současné době 189 členů ve 27 státech USA a Kanadě. Počet registrovaných chovných jedinců dosáhl v roce 1996 celkem 222 jedinců, což je velice slibná základna pro chov tohoto plemene.
  První jedinci, kteří se u nás objevili byli importováni z USA od známého chovatele Amerických pit bull teriérů pana Gary J. Hammondse z Texasu. Další jedinci (nepříbuzní) k nám byli dovezeni z Anglie a Irska (kolébky PT a z nejlepší chovné stanice na světě pana B. Nuttalla). Jedná se o tyto jedince:
  Hammonds Black Hole Nut - černý pes, imp. USA
  Hammonds Ms. Chay - black and tan , fena, imp. USA
  Hammonds Curly Pat - červená fena, imp. USA
  Hammonds Hod - červený pes, imp. USA
  Hammonds Hoddie - červená fena, imp. USA
  Hammonds Libby - černá fena, imp. USA
  Hammonds Patty - černá fena, imp. USA
  Booth´s Tomi - černý pes, imp. Irsko
  Nuttall´s Tarka - černý pes, imp. Anglie
  Nuttall´s Nutty - černá fena, imp. Anglie
  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít