Hledat
CZK
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Kolie krátkosrstá (Collie Smooth)

  Charakteristika plemene
  Krátkosrstá kolie (dále jen KK) je rodinný a citlivý pracovní pes. Její standard se od dlouhosrsté kolie téměř neliší. Jediný větší rozdíl (jak napovídá už i název plemene "krátkosrstá") je v srsti, která má být tvrdá, krátká a přiléhavá.
  V praxi je to však jinak. Dlouhosrsté kolie podléhají módním trendům a mají často vady ve stavbě těla (měkký hřbet, přestavěná záď, strmé úhlení, kratší a výš nesený ocas). Těmto vadám se bohužel nevěnuje přílišná pozornost, protože zkrátka nejsou pod haldou chlupů na první pohled vidět.
  Rozdíl je i v povaze. KK jsou považovány za původnější typ a dodnes si zachovaly plné předpoklady pro pracovní využití. Mají více temperamentu a jsou pevnější a vyrovnanější v povaze. Také jsou vitálnější a zdravější plemeno.

  Historický nástin
  Přesný původ je neznámý. Plemeno vznikalo zároveň s dlouhosrstou kolií, se kterou se často křížilo a občas je někteří chovatelé bohužel spojují i dnes. Pochází z různých ovčáckých psů a velkých krátkosrstých dogovitých psů, kteří byli určeni na ochranu před zloději. Ti přinesli krátkou srst a o něco vyšší vzrůst než ostatní kolie tehdejší doby. Dávné KK byly velmi často ve zbarvení blue merle.
  Dříve byly nejdůležitějším měřítkem výběru pracovní upotřebitelnost a přizpůsobivost daným podmínkám. Tehdy si byly krátkosrsté, dlouhosrsté a border kolie velmi podobné, přičemž nejvíce se změnily dlouhosrsté kolie, které později ovlivnila obrovská popularita a s tím spojené zneužití mnohých chovatelů na produkování štěňat v chovech na kvantitu.

  Použití a uplatnění
  Původní poslání KK bylo u stád ovcí a díky svému vyššímu vzrůstu a o něco odolnější, pevnější povaze než dlouhosrstá kolie, zvládaly i práci s dobytkem. Dnes se častěji používají na agility, obedienci, záchranářské práce a další výcvik, kde je vyžadována snadná ovladatelnost a citlivost.

  Zdraví
  KK patří mezi zdravá a nepřešlechtěná přírodní plemena. V zahraničí se vyšetřuje pro uchovnění dysplazie kyčelního kloubu (DKK), anomálie oka kolií (CEA) a progresivní atrofie sítnice (PRA). Náš klub k tomu ještě bohužel nedospěl, což já osobně považuji za velmi zastaralou metodu, kdy jsou hlavní minimální náklady na štěňata.
  Krátkosrsté jsou na tom ve všech 3 genetických onemocněních oproti dlouhosrstým koliím a šeltiím velmi dobře.
  V DKK není znám horší výsledek než B (v holandsku Tc), což by byl u nás hraniční stupeň – 1. Dysplazie začíná až od stupně 2. Nejhorší stupeň je 4.

  Není mi znám ani žádný pozitivní výsledek PRA. Jen CEA občas některé chovatele pozlobí, pokud použijí nositele tohoto genu.

  Standard a foto

  Orientační cenová relace:
  15.000 Kč (na cenu má vliv kvalita rodičů a náklady spojené skrytím zjm. u zahraničního krytí)

  Zpracovala:
  Zuzana Šusterová - ch. st. Nirreterrit;
  Spotřebitelská 344, 155 31 Praha 5 – Lipence, tel.: 0603 / 70 75 30
  http://www.volny.cz/nirreterrit; e-mail: nirreterrit@volny.cz
  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít