Hledat
Euro
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Jsou v krmivu, i když je výrobce neuvádí?

  Reaguji tématem článku na otázku, která se objevila v diskusním fóru. Nevím kým, ale v "granulích" byl vznesen dotaz, zda je vhodné krmit krmivem, které na sobě nenese nálepku : "obsahuje Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny". Hledáte - li odpověď, pokusila jsem se vám ji zpracovat.

  Ve zkratce: zkoumáte -li obsah Omega 3 a Omega 6, nedejte na leták, podívejte se blíže na surovinové složení.

  Zdroj Omega 3: některé rybí oleje, lněný olej. Rybí oleje obsahují kyselinu alfa-linolenovou a dva z jejich hlavních metabolitů. Vysvětlení dále. Odpovědnost za stav kůže a srsti je sporný, připisuje se jim ale význam při řadě fyziologických pochodů.
  Zdroj Omega 6: rostlinné oleje. Skupina esenciálních mastných kyselin Omega 6 se odvozuje od kyseliny linoleové, která se vyskytuje např.ve slunečnicovém nebo světlicovém oleji. Z kyseliny linoleové vzniká kyselina gama-linolenová, která je za optimální stav kůže a srsti odpovědná plnou měrou.
  Abychom se nezamotali do odborných termínů příliš, zkusme si vysvětlit, co je to Omega3 a Omega6.
  Omega 3 a Omega 6 je označení pro skupinu látek, které mají určité chemické složení a schopnosti a spadají pod větší skupinu, která se nazývá Nenasycenými Mastnými Kyselinami (NMK) a NMK jsou jednou ze součástí tuků obsažených v přirozených potravinách. Mezi nejznámější NMK patří kyselina linolová, linolenová a arachidonová. Někdy jsou označovány souhrným názvem vitamíny skupiny F. Za svou známost tyto tři kyseliny vděčí pravděpodobně faktu, že spadají do kategorie esenciálních(EMK), tedy nezbytných pro organismus a organismus sám si je nedokáže vyrobit. Dotace v potravě je proto velmi žádoucí.
  Kys.linolová, linolenová a arachidonová ovlivňuje metabolismus tuků, činnost pohlavních žláz a žláz s vnitřní sekrecí, funkci žaludeční stěny.
  Proklamovaný vliv na stav kůže a srsti mají až jejich metabolity, tedy látky, které z nich vznikají. Tato přeměna je možná ale pouze za přítomnosti členů další skupiny látek, které se nazývají enzymy.

  Kyselina gama -linolenová byla jmenována jako jedna z nejdůležitějších pro stav kůže a srsti a tvoří se za pomocí enzymu ve zkratce pojmenovaného D6D. Aktivita tohoto enzymu může být blokována např. dietou s nízkým obsahem bílkovin, působením stresu, stárnutím, při virových onemocněních apod. To ve výsledku znamená, že potrava bohatá na zdroj NMK nemusí být nic platná, když nemáte v těle enzym, který by "vyrobil" funkční metabolit. Východiskem z této situace je přeskočit jeden článek řetězce, který blokuje všechny ostatní a dodat při potížích s kvalitou kůže a srsti kyselinu gama-linolenovou přímo v potravě. Dostala jsem se tak k pupalkovému oleji, který je vynikajícím zdrojem kys. gama linolenové již sám o sobě. Proto ho podáváte.

  Poučení: není olej jako olej. Je olej který pomáhá a je olej pro olej a dobrý pocit majitele….

  Pro bezproblémovou přeměnu EMK jsou zapotřebí samozřejmě ještě další doplňující látky a to vitamín E, A, C, B6, B5 a stopové prvky zinek a hořčík. Upozorňuji na skutečnost, že vitamíny rozpustné v tucích (A a E) z vyjmenovaných lze předávkovat. V případě, že krmíte vyrovnanou dietou a pes netrpí poruchou metabolismu NMK je dotace výše zmíněných látek zbytečná.

  Některé z firem namísto pupalky v poslední době používají olej z brutnáku lékařského. U dvou firem by měl být použit i v granulovaných krmivech.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít