Hledat
Euro
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Jaké povely používat při agility?

  Někteří lidé popisují Agility jako zmenšený parkur pro koně a mají vlastně pravdu. V Agility stejně jako na koňském parkuru se setkáte s mnoha skokovými překážkami, ale také s překážkami jako je například áčko, houpačka, kladina, stůl, tunel a nebo slalom. Pro zdolávání jednotlivých překážek by měl psovod pomáhat svému psu tím, ze mu bude říkat různé povely. Povely, které se dávají psu na parkuru, by měli být krátké a taky trochu výstižné aby psu při běhu připomněli jak se má na dané překážce chovat. Je jasné ze nemůžete používat jeden stejný povel na dvě různé překážky.Stejně jako nepoužíváte jeden povel pro lehni a sedni. Dám vám par typu jaké povely např. můžete používat při běhání Agility s vaším psem.

  Začneme skokovými překážkami. Ty jsou pro psa nejjednodušší, jelikož je musí jenom přeskočit nebo proskočit. Skoková překážka se může skládat i ze tří nebo dvou skokových překážek za sebou. Této překážce se říká kombinovaná skoková překážka. V Agility se setkáte se skokem dalekým a nebo taky s kruhem. Já osobně u normální skokové překážky a u kombinované skokové překážky používám povel HOP. Toto slovo je velmi jednoduché na vyslovení, takže vám nebude dělat problémy vyslovit toto slovo několikrát za sebou i když bude udýchaní. O hodně těžší by bylo, kdyby jste měli vyslovit třeba povel PŘEKAŽKA. Jen si to zkuste několikrát po sobě (a rychle za sebou) toto slovo vyslovit. U skoku dalekého používám povel HOPLÁ. Už jen pro to, že toto slovo je o něco delší než HOP, naznačí vašemu čtyřnohému partnerovi, že se jedná o jinou překážku. A taky se podle toho přizpůsobí. Při proskakování kruhem používám povel SKRZ. Toto slovo jsem si určila proto, že pes musí tím kruhem proskočit a ne ho přeskočit. Při povelu HOP a HOPLA přeskakuje pes nějakou překážku, ale při SKRZ proskakuje překážkou. To je velký rozdíl.
  To byly skokové překážky. Nyní se pustíme na překážky s kontaktními zónami. To jsou: ačko, kladina, houpačka a stůl (i když se to nezdá). U áčka používám povel NAHORU. Áčko musí pes překonat tak, že vybíhá nahoru a posléze zbíhá dolů. Pro přítomnost zón, používám na zpomalení psa ještě jeden povel a to ZÓNA. Tento povel používám na všech překážkách kde jsou zóny. Pes se totiž na těchto překážkách musí dotknout červeně označeného místa. Když vyslovím povel ZÓNA pes zpomalí a pomalu překonává toto místo. Někteří psovodi používají místo povelu ZÓNA třeba POMALU nebo HLEDEJ někteří zase HAMHAM HLEDEJ ZÓNA LEHNI. Posledně zmiňovaný povel, respektive větu nikomu nedoporučuji, jelikož to nestihnete vyslovit a tak vám pes bude dělat chyby na zónách. Dva povely se používají i u kladiny a houpačky, stejně jako u áčka ve spojení s povelem ZÓNA. Z áčka se dostáváme ke kladině, která je na první pohled podobná houpačce. Na rozlišení těchto dvou překážek pro kladinu povel DIL (německy kladina) a pro houpačku HOU. Na kladině jsem nejdříve používala povel NAHORU, ale jelikož se mi to moc nevyplácelo, přešla jsem na povel DIL, který je o hodně kratší a lépe se vyslovuje. Na kladině, stejně jako na áčku, se pes musí dotknout kontaktní zóny. Takže opět používám na zpomalení povel ZÓNA. Pes ví, že se musí něčeho dotknout, aby mohl běžet dál. U houpačky jsem zvolila povel HOU jelikož se pes zhoupne a nemusí nic přelézat. Opět pro zpomalení používám povel ZÓNA. U stolu nepotřebujete povel ZÓNA. Jelikož polohu psa na stole určuje rozhodčí (sedni, lehni, stůj), dávám povel STŮL a následně povel pro požadovanou polohu.
  Od zónových překážek jsme se dostali k tunelům. Na parkuru se setkáte se dvěma rozdílnými tunely. Je to pevný a látkový tunel. Někteří agilitáci používají dva povely. Každý povel znamená jiný tunel. Například pevný tunel je TUNEL, ale látkový tunel je PYTEL. Já osobně používám jenom jeden povel na to TUNEL.
  Od tunelu jsme se dostali ke slalomu. Tady je taky mnoho možností, jak tuto překážku pojmenovat. Někteří říkají CIK CAK jiní SLALOM a někteří prostě jenom piští. Zde osobně používám povel SLALOM.
  Toto jsou všechny překážky, které nejdete na parkuru. Jen vám chci připomenout, aby jste nezapomněli na to, že povel, na který začněte vašeho psa učit jednotlivé překážky by jste již neměli měnit. Přeučování povelů přináší vždy jen zmatek. Povely, které jsem tady napsala jsou jen malá ukázka toho, jak si pojmenovat každou překážku na parkuru. Zkušební řád agility nepředepisuje jednotlivé povely, tudíž si každý může povely zvolit sám. Nezapomeňte, že povely pro psa by měly být krátké a intonačně rozdílné.
  Přeji vám mnoho štěstí při běhání parkuru s vaším pesanem.
  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít