Hledat
Euro
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Jak na ZM (V) - Procvičování stopy

  Budeme předpokládat, že s Vaším psem chodíte pravidelně na stopu (kde již jen na konci používáte pamlsky) a Vašeho psa tato činnost zaujala. V takovémto případě bude potřeba cvik neustále zkvalitňovat tak, aby pes chodil čím dál tím delší a těžší stopy. Můžete kombinovat terény tzn. nechodit jen na ideální povrchy s lehce orosenou krátkou trávou, ale zakomponovat i těžší povrchy jako jsou suchá hlína, pole luštěnin, oraniště. Dále se dají ztěžovat podmínky povětrnostní (na stopu chodit v dešti, ve velmi silném dešti, když fouká vítr atd.) Tyto povětrnostní podmínky jsou nepřípustné většinou pro psovoda (líný psovod, kterému se v dešti nechce na stopu). Věřte, že právě na zkouškách bude určitě to, co jste neprocvičili (v tomto případě bude pršet). Pokud psa přivyknete na tyto situace, na zkouškách nebude mít problém. Například: někteří psi bydlící v panelových domech mohou mít problémy chodit po rozbahněném poli, proto i toto je musíte naučit (se psem chodit ven i v dešti). 

  Z toho plyne: cvičit stopu v jakémkoli počasí a na co nejrůznějších terénech
  Velký vliv má na stopu i vítr. Nejlepší pro výcvik stopy je vítr zezadu. Tento vítr nutí psa, mít čenich co nejníže na povrchem. Vítr ze předu naopak pach psovi navívá přímo do nosu a pes zbytečně zvedá čenich. To se nazývá stopování s vysokým nosem a při zkouškách je to hodnoceno negativně. 
  Stopaři se rozdělují do několika kategorií:
  - pes stopuje podle pachu kladeče (psa zajímá jen pach osoby, co klade stopu, nezajímá ho rozrušený terén)
  - pes stopuje podle rozrušeného terénu ( tzn. úlomky rostlin, narušená hlína, rozšlapaný hmyz), tento způsob může být spolehlivý pouze tam, kde předem nikdo neprošel a tudíž nerozrušil terén (je to dost nepravděpodobné)
  - pes kombinuje obě tyto varianty (tam, kde není pach kladeče, může být stejně rozrušený terén jako tam, kde ještě pes cítil i pach kladeče)
  Při tak krátkých stopách jako je na ZM (min. 15 minut.), je podle mého názoru zbytečné se zaobírat takovými věcmi. Tyto skutečnosti lze využít až při starších stopách (od 1-2 hod. stáří). Při učení je problém spíše psovi vysvětlit, co má na poli dělat (tj. sledovat Vaši pachovou stopu, které je tam opravdu dost). 

  Délku a stáří stopy prodlužujte úměrně k pokrokům psa. Stopu s každým cvičením prodlužujte např. o 1 minutu max. do 15 min (pokud pes delší stopu nezvládl, je zbytečné mu to ztěžovat, v tomto případě procvičujte to co mu nejde, do té doby než se to naučí) Doporučuji v jedné lekci psa neučit dvě věcí najednou tj. prodlužovat čas i vzdálenost.

  Jak často chodit na stopu:
  Jednou týdně je opravdu minimum. Dvakrát až třikrát týdně je dostačující. Chodit na stopu každý den nemusí každý pes zvládnout. Pokud budete na stopu chodit hodně často, může se Vám stát, že psa stopování přestane bavit (poznáte to podle toho, že se výsledky spíše zhoršují a pes se stopě vyhýbá a zajímá ho všechno ostatní jen ne stopa). Tudíž zvolte si sami určitý interval, který vyhovuje Vám i psovi. 

  Předměty na stopě řádně pokládejte na stopu. Můžete zařadit i další předmět na střed stopy a tak psovi zdvojnásobit počet předmětů ve výuce. Už by jste psovi neměli pomáhat rukou, ale chtít po něm samostatnou činnost, i když tu a tam řeknete pomocný povel pro označení (na tento povel si pes nesmí zvyknout tak, že by bez něj cvik nevykonal, na zkouškách žádný povel nedostane). Při označování předmětů, které nejsou na konci stopy, vždy dbejte, aby pes předmět řádně označil. Po označení přejděte ke psu (neměl by opustit polohu, pokud neaportuje viz minulé díly) ve které předmět označil. Vezměte předmět a i na prázdném poli zvedněte nad hlavu (na zkouškách se tímto způsobem ukazuje předmět rozhodčímu). Předmět zastrčte do kapsy a psovi vydejte povel "Stopa". Zůstaňte stát na místě a vodítko si nechte projíždět v ruce. Až se pes dostatečně vzdálí (při výcviku nepoužívejte celé vodítko, tj. 10 metrů), vydejte se stejným tempem za psem. Stejným způsobem ukončujte stopu, kdy pes označí předmět, vy k němu přijděte a pořádně ho pochvalte (zde již nepokračujete ve stopě).
  Při zkouškách ZM je na stopě pouze jeden předmět a to na konci. Tudíž není nutné cvičit prostřední předmět. S těmito předměty se setkáte až na vyšších zkouškách. Avšak rozhodně cvičením tohoto předmětu nic nepokazíte. Stačí ho vynechat pár stop před zkouškou, aby ho tam pes náhodou nehledal. Předměty se dají cvičit i tak, že uděláte jednu stopu s jedním předmětem na konci a další stopu například s pěti (stopa následuje chvíli po první).

  Určitě je mnoho způsobů, jak cvičit stopu k dokonalosti. Pokud znáte nějaký netradiční, nebo jiný postup, než je zde popisován, napište o něm prosím do komentáře a tak se podělte i s ostatními čtenáři.

  příště:už opravdu lomy na stopě
  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít