Hledat
CZK
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Jak kvalitní krmivo zvolit

  V předchozím článku jsme se věnovali základním formám krmné dávky psů a okrajově jsme se dotkli problematiky granulovaných krmiv. V dnešních pár řádcích bych vám ráda nabídla pokračování.
  Kompletní granulovaná krmiva se z hlediska trhu a druhu konečného zákazníka, které je nakupuje dají v podstatě rozdělit do několika skupin.
  Pokud budeme brát v úvahu cenové hledisko a začneme u nejlevnějších, dostaneme se k tzv. standartní řadě.

  - standartní řada (ekonomická řada) kompletních granulovaných krmiv je určena pro širokou veřejnost, která má zájem psa nakrmit levně a nemá na výrobek příliš vysoké nároky. Většinou se požadavek ze strany zákazníka týká příjmu bez snížení chutnosti a tvarované konzistence výkalů.

  Ze strany prodejců se v této kategorii krmiv můžeme často setkat o snahu "být levnější něž levný". Typickým příkladem jsou supermarketová krmiva v cenové relaci od 150 do 200Kč za pytel. Nemá se asi smysl pozastavovat nad zákazníky, kteří toto krmivo nakupují. Z praktických zkušeností vím, že to většinou nemá valný význam a změna v postoji "chovatele" nastává až při výskytu zdravotních problémů u krmeného zvířete.
  V případě, že jste krátkodobě nuceni krmit touto kategorií, volte podle % bílkovin a %tuku s přihlédnutím ke zdroji bílkovin (měl by být živočišného původu). Nedejte na nápis "vyrobeno z čerstvého kuřecího masa" na přední straně obalu, zavazující informace pro výrobce jsou uvedeny v surovinovém složení a v typické analýze na zadní straně obalu (někdy na boku). Procento bílkovin alespoň 20 - 22, tuk 8. Na stránkách obchodu je i tato kategorie krmiv. V diskusi se již ozvaly hlasy, proč jsou v nabídce. Tak v nabídce jsou proto, aby každý kdo použije prohlížeč (vyhledávač) granulovaných krmiv mohl v klidu posoudit rozdíl mezi standartem a zbývajícími krmivy. Standart, která nabízíme náleží, dle mého názoru, v této kategorii k těm kvalitnějším.


  - premiová řada krmiv a superpremiová řada krmiv - výživově nespadají do jedné kategorie, ale řešení přechodu v řadě vyššího premia do kategorie superpremia je, myslím si, spíše věcí osobního názoru. Veřejnou prezentaci rozdělení granulí do kategorie premia nebo superpremia proto raději přenechávám distributorům jednotlivých značek.
  Kategorie prémiových krmiv zahrnuje krmiva na bázi drůbeže, ryby nebo jiného živočišného zdroje bílkovin, kde zdrojem energie není jen pšenice, ale také kukuřice, rýže příp.další druh obiloviny. V granulovaných krmivech této řady se již můžeme setkat také s recepturou obohacenou o další doplňky výživy, které pro psa nejsou nezbytné. Typickým příkladem je Yucca, probiotikum. Anorganické a hůře vstřebatelné zdroje minerálních látek jsou nahrazovány zdroji organickými, pro psa lépe využitelnými. K pomyslnému vrcholu výživy stoupají značky stupínek po stupínku použitím kvalitnějších, stravitelnějších a pro psa využitelnějších komponent a stávají se superpremiem. Na vrcholu veškerého snažení výrobců krmiv je tzv.ultrapremium.
  Krmivo vakuově baleno, takřka bez použití konzervantů, s velmi vysokou stravitelností.

  V povídání o prémiu jsme zavadili o doplňcích výživy, které se přidávají do granulí a nejsou pro psa nezbytné. Nejsou nezbytné v pojetí výživy znamená, že se krmené zvíře bez nich obejde, přináší mu ale něco navíc. Z marketingového hlediska je to také "něco", co pomáhá značku prodávat. Nejklasičtějším příkladem je Yucca, PBC - zkratka pro probiotikum, oligosacharidy, FSO - zkratka pro fruktooligosacharidy, L - karnitin…

  K jednotlivým doplňcím v dalším pokračování.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít