Hledat
Euro
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Další důležité složky v krmivu

  V předchozím článku jsme se dotkli problematiky rozlišení kompletních granulovaných krmiv do základních skupin (standart, prémium, superpremium, příp.ultrapremium). Zmínila jsem se i o tom, že součástí nabízených krmiv ve středních a vyšších cenových relacích bývají složky, které nabízí s přijatým krmivem další užitek než jen nasycení psa. Věnujme jim chvilku pozornosti.

  Krmivo úzce souvisí s trávením, trávení se střevem a střevo se střevní mikroflórou.
  Střevní mikroflóra se sestává z početných druhů mikroorganismů jež se podílí na vstřebávání živin obsažených v potravě. Její složení během života jedince není stálé. Můžeme ho ovlivnit jak v pozitivním tak i v negativním smyslu. Pozitivní ovlivnění spočívá v podpoře druhů, které s organismem spolupracují nebo dodáním mikroorganismu , který je schopen v těle žít, rozmnožovat se a získat převahu nad stávajícími druhy včetně druhů patogenních. K prvnímu přímému způsobu náleží podání fruktooligosacharidů (FOS).


  Co je to FOS

  FOS je zkratka pro fruktooligosacharidy. Fruktooligosacharidy jsou složité cukry, které jsou sami o sobě pro psa nestravitelné. Jsou ale živnou půdou pro symbiotické (přátelské) mikroorganismy. Podporují tím jejich účinek.
  (Symbióza znamená soužití organismů ve vzájemném prospěchu).


  Pozitivní nepřímý účinek mají oligosacharidy.


  Co jsou Oligosacharidy

  Opět složité cukry pro psa prakticky nevyužitelné. Jejich struktura je však velmi podobná struktuře stěny trávícího ústrojí. Mikroorganismy ne zcela přátelské se na tuto strukturu navazují a odchází ven z těla zvířete, aniž se rozmnožili a vyvolaly možné nežádoucí příznaky.


  A co je probiotikum?

  Probiotikum

  Probiotikum (ve zkratce PCB) je většinou stabilizovaná kultura mikroorganismů, která po požití zvířetem osídluje stěnu trávícího traktu. Svou činností (zejména tvorbou kyseliny mléčné a okyselením prostředí) zabraňují rozmnožení patogenních mikroorganismů způsobující např.průjmy. Napomáhají k lepší využitelnosti živin přijatých v potravě a tak působí pozitivně na celkový stav organismu. Jeden kmen mikroorganismů se většinou vzhledem k možné vzájemné konkurenci používá u jednoho druhu výrobku.
  Krmivo obsahující probiotikum by již nemělo procházet další tepelnou úpravou (přelití horkou vodou apod.) V případě, že Váš pes je po stavu narušujícím střevní mikroflóru (př.antibiotická léčba, průjmové onemocnění apod.) a nekrmíte krmivo (např. Eagle Pack) nebo doplněk krmné dávky obsahující PCB (např. Pro Regenerace nebo Probican) můžete použít jako zdroj mikroorganismů jogurt. Důležité je, aby byla na obalu uvedena informace "obsahuje živé jogurtové kultury". Dávkuje se přiměřeně hmotnosti zvířete.

  Pokračování příště. Veškeré dotazy můžete směrovat do komentářů k tomuto článku.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít