Hledat
Euro
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Bavíme psa při vycházce

  Tento cvik můžete znát pod jménem "Hledej-ztratil". Jde o to, že při venčení nenápadně upustíte nějaký předmět, o pár desítek metrů se otočíte, a chcete po Vašem psovi, aby ho našel. 
  Při tomto cviku pes musí využívat svůj čich.

  Jak na to.
  Nemůžete spoléhat na to, že Vás pes okamžitě pochopí co má dělat. Musíte mu to postupně vysvětlit. Začněte tím, že zvolíte vhodný předmět, který bude psa zajímat. Předmět zvolte tak, aby dobře držel váš pach (váš pach je zde velice důležitý, podle něho bude pes předmět vyhledávat). Na začátek bych doporučoval např. rukavici s několika piškoty.
  Nejdříve psovi ukážeme, že se má o předmět zajímat.
  Podržíme psa za obojek, a předmět hodíme pár metrů dopředu. Psovi řeknete povel např. "hledej" nebo "věcička" (je jedno jaký povel, důležité je, aby jste ho používali i nadále). Pusťte psa a sledujte, kam se rozběhl. Jestli jiným směrem, než leží předmět, uchopte předmět a začněte ho tahat po zemi sem a tam, tak aby předmět psa zaujal. Pokud ho zaujal ihned, máte vyhráno. Potahejte se sním nebo vytáhněte pamlsky a psa odměňte (pokud jste je tam vložili). Takto je nutné cvik opakovat, až do té doby, kdy pes o předmět jeví 100% zájem.

  Další fáze je naučit psa předmět hledat čichem.
  Psa opět podržíte a předmět odhodíte do nějakého nepřehledného terénu, (vysoká tráva, oraniště, popadané kmeny atd.) tak, aby neměl vizuální kontakt. Pusťte psa a opakujte povel. Jestli pes předmět najde opět ho bouřlivě pochvalte a odměňte. Pokud ne, snažte se ho navést tak, aby předmět "jakoby" našel sám. Vzdálenost a obtížnost terénu stěžujte. Můžete psa i přivázat a předmět odnést někam za roh atp. Jde o to, aby pes na váš povel reagoval skloněním čenichu a intenzivně hledal pro něj známý předmět.

  Pokračujte tím, že jednou předmět nenápadně upustíme právě ve chvíli, když pes je před námi a nevěnuje vám pozornost. Pokračujte ještě několik kroků stejným, směrem jakým jste šli. Psa přivolejte a opakujte povel pro hledání ztraceného předmětu. Zde psovi musíte ukázat, že předmět se vždy bude nacházet na vaší stopě. Uchopte psa za obojek nebo ho připněte na vodítko a pokračujte pomalu směrem k předmětu. Nenechte ho opustit vaší stopu po které jste přicházeli. Povel opakujte tak, aby psa motivoval k dalšímu hledání. Jak pes přijde tak na metr od předmětu měl by ho zavětřit. Pokud se tak stane, řádně psa pochvalte. Pokud ne, doveďte ho až k předmětu. Až budete cvičit tuhle fázi, již úplně vynecháte odhazování předmětu, tak, aby to pes viděl. Jestli pes reaguje dobře a hledá předmět, můžete přistoupit k prodlužování vzdálenosti, kde předmět upustíte a kde se otočíte a vydáte povel k hledání. Do této doby by se mělo jednat stále o stejný předmět.

  Dále můžete měnit předměty (vždy, aby měly váš pach), např. kožená peněženka, kus koberce, čepice atd. Pro dokonalé zvládnutí cviku můžete použít i kovové věci jako např. klíče (tyto předměty opravdu nechte až na dobu, kdy pes cvik dokonale zvládá). Vzdálenost můžete prodlužovat jak uznáte za vhodné. Doporučuji kratší, většinu psů přestane po nějaké chvíli bavit hledat něco, co nemůže najít a radši půjde čmuchat něco jiného. Cvik se samozřejmě ve finální fázi provádí bez vodítka. Z toho důvodu je vhodné volit prostředí, kde pes nebude rušen ostatními psy. Tudíž střed města je naprosto nevhodný. Doporučuji nějakou lesní cestu a to nejlépe takovou, kde se nevenčí 1000 psů za den.

  Uvidíte, že když svého psa zabavíte, zbude mu míň času na lumpárny a odbíhání do vzdáleného okolí.

  Veškeré dotazy můžete opět směrovat do komentáře nebo na e-mail: kynolog@zvire.cz
  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít