Hledat
Česká koruna
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  A co to Vaše štěňátko, neroste příliš rychle?

  Kolik má vážit? A kdy? Není malé? Nebo příliš velké? Je jeho hmotnost normální?

  Každý majitel nového přírůstku do rodiny zkoumavě prohlíží čtyřnohou kuličku, která se den za dnem stále zvětšuje a nabývá na hmotě. Z chlupatého stvoření hodné pusy na čumáček se klube „cosi“ na čtyřech nohách, z roztomilého štěňátka je rázem neposlušný puberťák, který zkouší naši trpělivost a důslednost. Jo, jo, jak si toho pánečka vychováš, tak ho budeš mít…:-). Páneček nervy v kyblíku vytírá loužičky, úpí nad rozkousaným nábytkem a udusanou zahradou a kromě toho všeho okem zkoumavým pozoruje postavení uší, sevřenost předních tlap a postoj zadních končetin.

  Nejčastější a neustále se opakujícím dotazy v poradně pro výživu psů jsou dotazy, které se týkají krmení pro štěňata velkých plemen. Není divu. Štěňata malých a středních plemen rostou a téměř o nich nevíme. Vývoj štěňat velkých a obřích plemen je mnohem pozvolnější a trvá také mnohem delší dobu. Má svá specifika a spoustu prostoru pro chyby. Pes je z pohledu výživy dospělý ve chvíli, kdy dosáhne 90% hmotnosti, kterou by měl v dospělosti mít. V této době je také vhodné přejít na krmivo pro dospělého psa. V případě, že krmíte granulovaným krmivem vyšší třídy, doporučení výrobce pro přechod na recepturu pro dospělé psy se většinou kryje právě s termínem dosažení 90% hmotnosti dospělého psa. Nejintenzivnější období růstu prodělává pejsek těsně po porodu, kdy do 7 až 9 dne, pokud má fena dostatek kvalitního mléka, zdvojnásobí svou hmotnost. Další patrný vrchol je od 2. do 6.měsíce věku. Štěně nám v tomto období roste prakticky před očima. Orientačně: velká plemena (od 25 do 45kg v dospělosti) by měly ve čtyřech měsících věku dosáhnout 16% své hmotnosti v dospělosti, plemena obří (nad 45kg v dospělosti) dosahují 15% hmotnosti dospělého psa již v měsících dvou. Největší nebezpečí z pohledu vlivu nevyrovnané nebo nesprávné krmné dávky je zažehnáno po 6 měsíci věku. Tempo růstu se s věkem postupně snižuje.

  Byly popsány stohy papíru o nutnosti pozvolného vývoje mladých psů s ohledem na vývoj kostry a svalové soustavy. Růst mladých jedinců by neměl být ani příliš pomalý, ani příliš rychlý. Ideální je optimální střed. Jak ale poznáte, že je Váš pejsek právě tak akorát? Doporučuje se srovnávat jedince se sourozenci s vrhu (bezva, vrh je rozprášen po celé ČR, s některými se uvidíme až na bonitaci..), doporučuje se srovnávat jedince v rámci plemene (to je už lepší, na cvičáku jsme dva:-), při porovnání se doporučuje brát v úvahu pohlaví jedince (fenky jsou zpravidla drobnější a menší než psi). Teoretická doporučení je ale poměrně nesnadné uvádět do praxe, když není s kým porovnávat. Pokusíme se vám nabídnout řešení. Narazili jsme na velmi pěkně zpracované povídání o jedné značce krmiva, která není značkou neznámou a které obsahuje tabulku dávkování krmiva s údajem momentální hmotnosti štěňat , která je vztažena k věku. A tak nás napadlo, že kdybychom onu hmotnost štěňat k věku oprostili od dávkování krmiva, dostaneme k dispozici údaje, které přeneseny do tabulky a grafu, mohou pomoci v orientaci, kolik že má to naše štěňátko v x-tém měsíci života vlastně mít kilogramů a jestli není něco v nepořádku, mohli bychom na to tímto způsobem přijít. U čistokrevných psů je předpokládaná hmotnost psa v dospělosti známa. Obtížnější situace bude u kříženců, ale pokud bychom mohli vyjít z % dosažené hmotnosti ve 2 nebo 4 měsíci věku (jestli mám vyroste obr nebo jen velikán je na štěňátku zřejmé), mohlo by to pomoci v orientaci také majitelům tzv. bezpapíráků. Zkusíme to?

  Hodnoty v tabulce představují momentální hmotnost štěněte v závislosti na jeho věku a předpokládané hmotnosti v dospělosti.

  Graf přestavuje tytéž hodnoty vyneseny do křivek. Na ose x nalezneme věk štěněte, na ose y momentální hmotnost štěněte v kg. Křivka, které takto vznikla se nazývá křivkou růstovou. V grafu jsou různé růstové křivky pro různě odlišné hmotnosti psa v dospělosti.

  Přejeme příjemné zjišťování:-)

  Pozn. údaje pro zpracování byly převzaty z dávkování krmiva Hills Canine Large Breed Growth (Puppy), materiál „Klíč ke krmivům firmy Hills Pet Nutrition“ vydaný v květnu r.2000, firmou A-VET, s.r.o., Praha. Děkujeme.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít