Hledat
CZK
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Štěně retrievera - Pohyb

  Pohyb:
  Tato kapitola je bohužel stále málo známá, její dramatický vliv na zdravý vývoj kostí a kloubů psa si málokdo uvědomuje a bohužel i chovatelé se často touto stránkou růstu štěněte nezabývají. Zde, prosím, si domyslete celý text psaný tučně a velkými písmeny - štěně v růstu až do věku cca. 18 měsíců NESMÍ LÍTAT, absolutní je zákaz běhu u kola, agility, skoky, překážky, schody, lítání s jinými psy, s dětmi, za aportem. NEEXISTUJE!! Představte si měkké kosti jako z gumy, klouby jako z umělé hmoty, po kterých byste v zátěži chtěli, aby se pěkně do správného tvaru dotvářely a kloubní pouzdro aby bylo pěkně uzamknuté - to je prostě při zátěži nemožné. Když připustíte výše zmíněný pohyb, máte velkou pravděpodobnost invalidního psa již ve 2 letech, potom nastupuje absolutní zákaz pohybu, bolesti, léky, operace, utrpení. Ze psa je kulhající invalida. Přesně z téhož důvodu také nesmí být rostoucí pes tlustý. Pěkně a logicky to do sebe zapadá.

  Tedy až do 18 měsíců minimálně pěkně všechno pomalu a v klidu. Tak nejlépe 3x denně 1/2 hodinky, procházka, v klidu bez lítání, čmuchat, kousat klacík, hrabat a skvělé je lehké plavání (to je přece rehabilitace i pro lidi). Nohy nesmí být vahou těla příliš zatěžovány. Jakmile by pes začal divočit, vzala bych ho na vodítko. Naše štěňata jsou jen po půlhodinkách na dvoře a to ani ne spolu, protože začnou divočet téměř vždy. Pěkně odděleně, to si potom jen tak pocházejí, hrabou myši, přesazují kytky a koušou klacíky, maximálně pár metrů proženou kočku a dost. Hlavně spoustu klidu a odpočinku. Chraňpánbůh a opatruj před radami typu "postupné zvyšování zátěže", nebo "musíte ho utahat" apod. Takoví rádcové by Vám měli potom doživotně hradit všechna veterinární ošetření, která by Vás při dodržení jejich rady jistě čekala.

  Stojí za to to pár měsíců vydržet, potom už bude hej a pokud neměl Vás pejsek geneticky kloubní vady zakódovány, bude po zbytek života v pohodě.


  Máte-li jakýkoliv dotaz, či potřebujete pomoc i třeba s výběrem štěněte, neváhejte se na nás obrátit. Bude nám ctí a radostí.  Jana Halabalová

  Friendly Golden Retrievers
  http://sweb.cz/friendlygr

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít